TAJEMNICZY ŚWIAT

FORUM POŚWIĘCONE MAGII, NIEZWYKŁYM STWORZENIOM I SAMODOSKONALENIU


#1 2011-09-14 09:16:46

 Kelajno

Administrator

7536127
Zarejestrowany: 2011-02-06
Posty: 361
Punktów :   

Mniszek lekarski

Mniszek, Mniszek lekarski, dmuchawiec, męska stałość, mlecz
Taraxacum officinale Web.- Mniszek pospolity

Roślina trwała, rosnąca najczęściej na trawnikach, przydrożach i łąkach. Ma duże, głęboko wcinane liście i długi rozgałęziający się, mięsisty korzeń, zewnątrz brunatny, wewnątrz biały. Po złamaniu łodygi wypływa biały sok mleczny. Kwiaty są jaskrawożółte, osadzone a koszyczku, wyrastającym na sztywnej łodydze. Po okwitnięciu pozostają owocki, opatrzone puchem, łatwo odrywające się od rośliny. Całość tworzy kulistą, puszystą kulę, której „puch” rozsypuje się przy dmuchnięciu (stąd nazwa dmuchawiec i męska stałość). Mniszek, to również nazwa charakterystyczna; po zdmuchnięciu „puchu” na łodydze pozostaje naga „główka”. Otoczona wieńcem zeschniętych listków, przypominająca ogoloną głowę mnicha.

Korzenie mniszka zbiera się w końcu lata i jesienią, wybierając rośliny duże, których korzeń jest grubszy od ołówka. Po wypłukaniu i pokrojeniu surowiec suszy się w miejscach przewiewnych, w cieniu lub w pomieszczeniach zamkniętych, w podwyższonej temperaturze.

Właściwości lecznicze
Surowcem jest korzeń (Radix Taraxaci) i ziele (Herba Taraxaci).

Skład chemiczny i działanie
W surowcu występują związki gorzkie (taraksacyna), alkohole trój terpenowe, cukry, inulina, związki kauczukowe, garbniki, żywice, śluzy.

Wykazują działanie żółciopędne, przeczyszczające, nieznacznie moczopędne, pobudza apetyt.

Zastosowanie
Ziele polecane w zaburzeniach przewodu pokarmowego, jak brak apetytu, złe trawienie, wzdęcia. Także pomocniczo w kamicy wątrobowej, słabym wydzielaniu żółci, chorobach pęcherza moczowego. Sok wskazany jest w złej przemianie materii, niestrawności, otyłości.

Postacie leku

    Odwar. Łyżkę korzeni mniszka zalać 2 szklankami letniej wody, gotować 20 minut i odcedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance płynu.

    Odwar z dodatkiem mięty. Łyżkę stołową Korzeni mniszka, Łyżeczkę liści mięty do herbaty. Przyrządzać i stosować jak wyżej.

    Sok z świeżego ziela. 20 dkg ziela mniszka opłukać przegotowaną wodą, pokroić na miazgę i wycisnąć sok. Pić 3 razy dziennie po kieliszku (50 g) płynu.



http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/13/Koeh-135.jpg

ZIOŁA I ICH STOSOWANIE
B. Kuźnicka ,M. Dziak

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
BetonovÊ Jímky Mimoň