TAJEMNICZY ŚWIAT

FORUM POŚWIĘCONE MAGII, NIEZWYKŁYM STWORZENIOM I SAMODOSKONALENIU

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#1 2011-02-12 01:40:39

 Kelajno

Administrator

7536127
Zarejestrowany: 2011-02-06
Posty: 361
Punktów :   

Biedrzeniec

Biedrzeniec
Biedrzeniec mniejszy, bibernella, biedrzeniec pospolity, rospikamień
Pimpinella saxifraga L. – Biedrzeniec mniejszy (rodz. Umbellferae)
Pimpinella major (L.) Huds. – Biedrzeniec wielki (rodz. Umbellferae)

Roślina trwała, o charakterystycznym zapachu, przypominającym pietruszkę Biedrzeniec mniejszy ma około 50 cm wysokości, wielki dorasta do 1 metra

Wyglądem swym roślina przypomina kminek. Kwiaty drobne, białe, czasem różowe, zebrane w duże baldachy.
W Polsce występuje dość powszechnie — rośnie w rowach, na nasypach kolejowych, przydrożach, polach i w zaroślach. Kwitnie od czerwca do września.
Zbiór korzeni (podobne do pietruszki) przeprowadza się jesienią lub wczesną wiosną. Po wykopaniu rośliny i odcięciu korzenia oczyszczamy go i suszymy w podwyższonej temperaturze. Po wysuszeniu surowiec przechowujemy w szczelnych opakowaniach, ponieważ łatwo wilgotnieje i jest atakowany przez owady.

Właściwości lecznicze
Surowcem jest korzeń (Radix Pimpinellae) oraz ziele.

Skład chemiczny i działanie
Olejek lotny, pochodne kumarynowe (pimpinelina, umbeliferon, bergapten), także garbniki, substancje żywicowe i białkowe, węglowodany i skrobia. Działa wykrztuśnie, rozkurczająco oraz sekretolitycznie.

Zastosowanie
Biedrzeniec ma działanie głównie przeciwkaszlowe i moczopędne. Stosowany w przewlekłych schorzeniach górnych dróg oddechowych — gardła i krtani, w nieżytach oskrzeli, w kaszlu, astmie, a także w schorzeniach przewodu pokarmowego, jak przewlekłe nieżyty żołądka i jelit, dolegliwości wątrobowe. Znajduje również zastosowanie w schorzeniach pęcherza i dróg moczowych oraz w kamicy nerkowej. Wyciąg spirytusowy (nalewka) z korzeni powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie napięcia mięśni gładkich – działa przeciwskurczowo (z tego powodu nie wolno go stosować u ciężarnych). Zewnętrznie używany bywa w postaci okładów na rany. do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Ziele biedrzeńca działa podobnie do korzenia, jednak znacznie słabiej.

Postacie leku

■Odwar z korzeni. Łyżkę stołową pokruszonych korzeni zalać 2 szklankami zimnej wody i gotować przez 20 minut. Odcedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance odwaru.
■Napar z dodatkiem podbiału. Korzeni biedrzeńca – łyżkę stołową i liści podbiału – łyżeczkę do herbaty. Zalać szklanką wrzątku. Pić 3 — 5 razy dziennie po pół szklanki naparu (wykrztuśny).

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/67/Koeh-240.jpg


ZIOŁA I ICH STOSOWANIE
B. Kuźnicka ,M. Dziak

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Piaseczno UbytovĂĄnĂ­ Broken Bow