TAJEMNICZY ŚWIAT

FORUM POŚWIĘCONE MAGII, NIEZWYKŁYM STWORZENIOM I SAMODOSKONALENIU

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2011-09-12 08:44:27

 Kelajno

Administrator

7536127
Zarejestrowany: 2011-02-06
Posty: 361
Punktów :   

Krwawnik

Krwawnik
Stolist, tysiąclist, renisz
Achillea millefolium L. — Krwawnik pospolity (rodz. Compositae).

Krwawnik jest rośliną pospolicie spotykaną na pastwiskach, przydrożach, suchych łąkach; niekiedy zarasta duże przestrzenie. Kwiaty mają barwę białą, z odcieniem różowym, są drobne, zebrane w kwiatostany na szczytach pędów: liście są długie, mocno wcinane. Roślina wydziela silny, charakterystyczny zapach.
Ziele krwawnika (kwitnące górne części pędów wraz z kwiatami) zbiera się w okresie rozkwitu (kwitnie od lipca do października), z roślin biało kwitnących, ścinając nożem w połowie wysokości. Surowiec suszy się w cieniu lub miejscach ogrzewanych do temp. 35°, przechowuje się w workach, w suchym i przewiewnym miejscu.

Właściwości lecznicze
Surowcem jest ziele krwawnika (Herbu Millefolii).

Skład chemiczny i działanie
Zawiera olejek lotny, flawonoidy, gorycz achilleinę, garbniki, cholinę. Jest bogatym źródłem soli mineralnych. W olejku lotnym występuje azulen. Wykazuje działanie tamujące krwawienia, przeciwskurczowe. wiatropędne oraz przeciwzapalne.

Zastosowanie
Napary podawane doustnie tamują niewielkie krwawienia z przewodu pokarmowego. Pobudzają apetyt, gdy jego brak spowodowany jest osłabionym wydzielaniem soku żołądkowego. Przynoszą ulgę przv tego typu dolegliwościach, jak wzdęcia, odbijanie. Polecany jako lek ..czyszczący krew” ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, przeciwdziała powstawaniu kamieni nerkowych. Przeciwskurczowe jego działanie wykorzystywane jest szczególnie w stanach skurczowych dróg moczowych, w przewlekłych, często powtarzających się zaparciach stolca, bólach jelita grubego. Zewnętrznie zimny wyciąg bardzo polecany jest w stanach zapalnych skóry, na trudno gojące się rany (okłady, kompresy, dodatek do kąpieli). Także do płukania jamy ustnej i gardła.

Uwaga! Krwawnik może działać toksycznie, jeśli jest używany w nadmiernych ilościach. Objawami zatrucia są bóle głowy i oszołomienie.

Postacie leku

    Napar. Łyżeczkę ziela zalać szklanką wrzącej wody, trzymać pod przykryciem 15 minut, a następnie odcedzić. Pić 2—3 razy dziennie po szklance naparu.

    Zimny wyciąg z ziela (macerat). Łyżkę ziela krwawnika zalać szklanką letniej wody, odstawić na 6 godzin, odcedzić. Pić 2—4 razy dziennie po pól szklanki płynu.

    Napar z kwiatów z dodatkiem mięty. Kwiatów krwawnika łyżkę i liści mięty łyżeczkę zalać szklanką wrzątku, trzymać pod przykryciem 15 minut (nie dopuszczając do wrzenia), odcedzić. Pić 2—3 razy dziennie po szklance naparu.

    Sok świeżo wyciśnięty z ziela. Pić kilka razy dziennie po 2 łyżeczki z wodą.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Koeh-149.jpg

ZIOŁA I ICH STOSOWANIE
B. Kuźnicka ,M. Dziak

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
zamki kostkowe