TAJEMNICZY ŚWIAT

FORUM POŚWIĘCONE MAGII, NIEZWYKŁYM STWORZENIOM I SAMODOSKONALENIU

#1 2011-02-09 22:25:46

 Parodia

Moderator

798765
Skąd: Gorzów Wlkp.
Zarejestrowany: 2011-02-08
Posty: 13
Punktów :   

Świadomy sen (LD)

Czym jest świadomy sen (Lucid Dream) ?


Świadomy sen to po prostu sen w którym mamy świadomość. Taki sen różni się od zwykłego snu tym że mamy nad nim całkowitą kontrolę. Czujemy się jakbyśmy byli w realnym świecie i jednocześnie mogli robić rzeczy które normalnie są niemożliwe do zrobienia. Podczas świadomego śnienia realizm doznań jest zbliżony do rzeczywistego życia, to właśnie dla tego świadomy sen jest tak przyjemny.


Istnieje wiele metod na osiągnięcie LD. Jednak moim zdaniem powinno się na sam początek zacząć prowadzić dziennik snów (zakładamy zeszyt, w którym zapisywać będziemy wspomnienia z minionej nocy). Dzięki temu nasze świadome sny w przyszłości będą dłużej trwały i łatwiej będzie nam nad nimi panować. Pomaga to też w zapamiętywaniu zwykłych snów. Po pewnym czasie prowadzenia takiego dziennika z łatwością będziemy pamiętać co nam się śniło danej nocy. Naprawdę polecam!

Testy rzeczywistości (Reality Test - RT)
Kluczowym dla osiągnięcia świadomego snu jest zdanie sobie sprawy z nierealności otaczającego sennego świata. Czasem dzieje się to spontanicznie, na przykład wtedy, gdy we śnie robi się coś, co nie jest możliwe w rzeczywistości. Zazwyczaj potrzeba jednak dodatkowego treningu.

Jedną z technik jest kontrola rzeczywistości. W ciągu dnia możliwie jak najczęściej sprawdza się, czy otaczająca rzeczywistość nie jest aby snem. Na przykład spogląda się na zegar lub czyta się pobliski napis. Jeśli wskazywana godzina, czy przeczytany napis ma sens - wskazówka zegara nie przeskakuje między godzinami, a napis jest na miejscu, np "Wyjście", a nie "Czyżyk" nad drzwiami, jesteśmy na jawie. Taki trening w ciągu dnia ma na celu wywołanie nawyku, który pozostaje w stanie snu. Pewnego razu odkrywamy ze zgrozą, że coś nie gra - zaczyna się świadomy sen.


Technika rąk (Technika Don Juana)
Metoda polegająca na ustanowieniu kotwicy, czyli warunkowej reakcji organizmu. Wskutek tej metody za każdym razem gdy ją zastosujemy i spojrzymy na swoje ręce - będziemy odruchowo uzyskiwać świadomość. Pewnego razu spojrzy na swoje ręce we śnie i technika zadziała.

Usiądz na krześle, odpręż się, uspokój i zrelaksuj umysł. Staraj się nie myśleć o niczym. Wyciągnij ręce przed siebie, popatrz na nie, skupiając uwagę na wrażeniach wizualnych. Powiedz do siebie poważnym głosem: Widzę swoje ręce we śnie - wiem, że teraz śnię. Powtórz to zdanie kilka razy, przenieś wzrok na dalszy plan, zwolnij napięcie oczu, zapatrz się w przestrzeń. Po kilku chwilach ponownie spójrz na ręce i wyobraź sobie, że śnisz. Całe ćwiczenie powtórz 5-6 razy. Zakończ spokojnym siedzeniem przez parę minut. Powtarzaj je codziennie 4-6 razy w ciągu dnia oraz przed zaśnięciem w łóżku. Patrzenie na dłonie możesz po jakimś czasie przepleść wywoływaniem ich obrazu w wyobraźni.


WBTB
ang. Wake Back To Bed - to nie w pełni technika. Chodzi o to aby po 4.5-6 godzinach snu obudzić się, po czym wstać na pół godziny lub nieco więcej. Dobrze przez ten czas np. czytać o świadomych snach. Następnie ponownie położyć się, i użyć techniki MILD / WILD / VILD. WBTB bardzo zwiększa szansę na świadomy sen, lecz osoby mające problemy z zasypianiem nie będą w stanie użyć tej metody.


Technika MILD
Technika ta, której autorem jest dr Stephen LaBerge nosi nazwę Mnemonic Induction of Lucid Dreams(ang.), czyli Pamięciowe wywoływanie świadomych snów, co podkreśla bardzo ważną rolę pamięci w nauce świadomego śnienia.
Wcześnie rano obudź się spontanicznie ze snu. Po zanotowaniu snu, zaangażuj się przez 10 - 15 minut w czytanie albo jakąś inna aktywność wymagającą pełnej przytomności. Po ponownym położeniu się do łóżka skup uwagę na myśli: Następnym razem gdy będę śnił(a), będę pamiętać, aby rozpoznać że śnię. W czasie gdy powtarzasz swoje postanowienie rozpoznania stanu snu, wizualizuj jak stajesz się świadomy(a) we śnie, z którego się przebudziłeś(aś). Umieść tam jakiś znak snu i wyobraź sobie, ze powoduje to u ciebie rozpoznanie, ze śnisz. Poczuj podniecenie, które w tobie się pojawia, gdy uświadamiasz sobie sen i wyobraź sobie to, co będziesz robić w świadomym śnie. Znakiem snu może być dowolne wydarzenie, sytuacja, przedmiot lub osoba, która pozwoli nam zdać sobie sprawę z tego, że śnimy (np. umiejętność latania albo oddychania pod woda). Powtarzaj punkt 3 i 4 dopóki nie poczujesz, ze twoje postanowienie jest wyraźnie utrwalone lub nie zaśniesz. Jeżeli potrwa to dłużej niż 20 minut i zaczniesz się nudzić, rozluźnij się i przestań wizualizować. Uważaj jednak by twoją ostatnią myślą przed zaśnięciem była intencja pamiętania by uświadomić sobie sen.


Technika WILD
Technika autorstwa dr Stephen LaBerge, nosi nazwę Wake Induced Lucid Dream(ang.), czyli Wywołany świadomością świadomy snen. Technika ciekawa, ze względu na doświadczenia podczas niej.Połóż się w ciszy i spokoju, zamknij oczy. Nie ruszaj się, zachowaj pełną świadomość. To jest najważniejsze. W tym może pomóc np liczenie 1 - śnię, 2 - śnię ..., liczenie oddechów, wyobrażanie siebe schodzącego w dół po schodach. Po jakim czasie (3 - 30 min.) wejdziesz w stan paraliżu sennego. Możliwe są także halucynacje - od kolorów, przez kształty do postaci i miejsc. Jeżeli je zobaczysz - ignoruj je. Ciągle utrzymuj świadomość. Potem zaczniesz wchodzić w stan snu. Pojawi się na początku bez żadnych szegółów, po czym nagle zacznie ich przybywać. Jeżeli nie utraciłeś/aś świadomości, będziesz w tym miejsu z świadomością snu. Być może nie zobaczysz snu, wtedy warto spróbować "wstać" ciałem snu z prawdziwego. Wtedy sen zacznie się w miejsu, w którym rozpoczęty został sen.


Technika VILD
Technika autorstwa dr Stephen LaBerge, nosi nazwę Visualisation Induced Lucid Dream, czyli Wywołany wizualizacją świadomy snen. Techika skuteczna dla osób z dużą wyobraźnią. Połóż się w ciszy i spokoju, zamknij oczy. Wyobraż sobie jakieś spokojne miejsce. Dodaj tam siebie, śniącego. Wyobraź sobie że to sen, dzieją się tam rzeczy charakterystyczne dla snów (nierealne, często powracające w snach). Wtedy wyobraź sobie, że robisz RC.


Technika "Chaining"
To bardzo prosta technika. lecz wymaga ona pojedyńczego świadomego snu. Po przebudzeniu nie ruszaj się, nie otwieraj oczu, "udawaj martwego" (oczywiście nie dosłownie - chodzi o to aby nie został użyty ani jeden mięśień. Wtedy może nastąpić powrót do świadomego snu w tej samej scenerii, lub bardzo podobnej ze świadomością.

Nagły wstrząs:
http://www.druga-strona.pl/chcesz-szybk … -technike/A teraz pytanie do was: Mieliście kiedykolwiek LD?  Jeśli tak to jak to się stało?

Ostatnio edytowany przez Parodia (2011-02-09 23:01:22)


Imperare sibi maximum est imperium - panować nad sobą to najwyższa władza.
~ Seneka

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.tajemniczy-swiat.pun.pl