Kelajno - 2011-09-15 09:19:27

Podbiał, Boże oczko, Ośla stopa.
Tussilago farfara L. – Podbiał pospolity (rodz. Compositae).

Jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny- zakwita w marcu. Początkowo wyrastają pędy kwiatowe, okryte łuskowatymi liśćmi. Kwiaty barwy złocistożółtej zebrane są w koszyczki; po przekwitnięciu pozostaje puch; owocostan podobny jest wówczas do mniszka. Dopiero po przekwitnięciu kwiatów ukazują się liście. Osadzone są na długich ogonkach, kształt mają sercowaty, górna strona liścia jest ciemnozielona, dolna- białoszara od licznych włosków, które tworzą jakby pajęczynę. Koszyczki kwiatowe zamykają się na noc.
Podbiał występuje najczęściej na brzegach wód, na łąkach, polach, w wilgotnych zaroślach, często na pogorzeliskach, w lesie, głównie na podłożach gliniastych. Można go uprawiać w ogrodzie, rozmnażając przez podział licznych pędów podziemnych. Pędy te kraje się na kawałki, zostawiając zawsze pewną liczbę korzonków. Nie ma specjalnych wymagań co do jakości gleby.

Porą zbioru jest wiosna – aż do czasu, kiedy zaczną pojawiać się brunatne plamy. Wybieramy dni pogodne, bezdeszczowe (po deszczu liście są pobrudzone błotem) liście ścina się bez ogonków, otrząsa z piasku i układa w koszykach. Do suszenia należy je rozłożyć pojedynczą warstwą i suszyć w temperaturze pokojowej lub podwyższonej (do 40 stopni). Po wysuszeniu surowiec powtórnie oczyszczamy, odrzucając liście sczerniałe i pokryte rdzą; przechowujemy w naczyniach szczelnie zamykanych, gdyż podbiał łatwo wchłania wilgoć.

Właściwości lecznicze
Surowcem są liście (Folium Farfarae).

Skład chemiczny i działanie
Liście zawierają śluz, olejek lotny, gorycze, garbniki, kwas galusowy, inulinę, cholinę i inne. Działają osłaniająco, wykrztuśnie i przeciwkaszlowo.

Zastosowanie
Surowiec należy stosować w schorzeniach górnych dróg oddechowych przebiegających z uporczywymi napadami kaszlu. W nieżycie oskrzeli i gardła, astmie.

Postacie leku

    Odwar. pół łyżki liści podbiału zalać szklanką wody o temperaturze pokojowej, ogrzewać pod przykryciem przez 30 minut, potem odcedzić. Pić 2-4 razy dziennie po pół szklanki płynu.

    Odwar z dodatkiem rumianku. Kwiatów podbiału i kwiatów rumianku po łyżce – przyrządzać i stosować jak wyżej.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/72/Koeh-142.jpg


ZIOŁA I ICH STOSOWANIE
B. Kuźnicka ,M. Dziak

Ferienhaushälfte Blankenmoor Granada Hotel